Alakarga
 1. Anasayfa
 2. Egzotik Kuşlar

Alakarga

Alakarga genel özellikleri

0

Alakarga

Alakarga en renkli karga türüdür. Gagası kalın ve sivri, bıyığı siyahtır. Başının üstü ve ensesi siyah ya da benekli, gözleri mavimsi, yanakları ve boynu sütlü kahverengi, sırtı gri-kahverengidir. Oldukça dikkat çekici olan kanat lekeleri mavi ve beyaz, kuyruk sokumu beyaz, kuyruğu siyahtır. Uçuşta beyaz kanat paneli, kuyruk sokumu ve siyah kuyruğu ile hemen tanınır. Genellikle keskin çığlığı ile yerini belli eder; zaman zaman yırtıcı kuşların, özellikle şahinin sesini taklit eder. Kanatları kısa ve yuvarlaktır, uçuşta zayıf ve dalgalıdır; yerde zıplayarak ilerler. Genellikle tek başına ya da küçük gruplar halinde bulunur.

Alakarga yaşam alanları beslenmesi:

İbreli, yaprak döken ve karışık ormanlar, meyve ve zeytin bahçeleri, büyük parklar, bahçeler ve bazen de şehir parklarında yaşar ve ürerler

Ülkemizin hemen hemen her yerinde Tuz Gölü Havzası, Güneydoğu ve Doğu Anadolu’nun bazı bölgeleri hariç yıl boyu yaygın olarak görülen, yerli bir türdür.

Alakargalar her şeyi yerler. Hayvansal besin olarak böcekler, böcek larvaları, omurgasızlar, memeliler, küçük kuşlar ve kuş yavruları, küçük sürüngenler ve leş ile beslenir. Bitkisel olarak meşe palamudu başta olmak üzere sert kabuklu meyveler, yumuşak ve sert çekirdekli meyveler ile beslenir. Meşe palamutlarını toplayıp ve depolaması meşhurdur. Hatta toprak altına gömerek saklarlar. Fazla geldiğinde buralardan tohumlar filizlenir. Buna da kuş ekimi denir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Ben Gökhan 37 yaşındayım. Ankarada yaşıyorum bu siteyi bildiklerimi paylaşmak için açtım

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir
Çiğdeci kuşu

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.