Bengal İspinozu
 1. Anasayfa
 2. Egzotik Kuşlar

Bengal İspinozu

0

Bengal İspinozu

Bengal ispinozu sosyete ispinozu evcil kuş türlerine aittir. Kuş üreticileri tarafından melez bir cins olarak üretilmiştir. Bu nedenle vahşi doğada bulunmazlar. Bu türler yuva yaptıkları çayır ve otlaklarda zaman geçirirler. Küçük olmaları nedeni ile onları ele alamazsınız. Sosyete ispinozları yuva yapmadıkları ve yemek yemedikleri sürece oldukça ürkekler. Ancak genellikle huzurlu bir hayat yaşarlar.

Eğer bir Bengal ispinozu sizi ısırmaya kalkarsa korkmanıza hiç gerek yok. Çünkü gagaları oldukça küçük olduğu için canınız yakmazlar. Bunun nedeni de kendi türleri arasında sosyal olmasıdır. Sosyete ispinozu bakmak isteyenler en az iki adet kuş almalılar. Çünkü onlar doğaları gereği yalnız yaşamaları mümkün değildir.

Bu kuş türü konuşmaz ve çığlık atmazlar. Ancak bazı sesleri çıkartabilirler. Bu sesler de genellikle bir şarkı melodisine benzemektedir. Hatta bu kuşların ötüşleri öyle güzeldir ki laboratuvar ortamında seslendirmeleri incelemek için kullanılır. Bununla birlikte dişi kuşlar erkekler kadar ötmezler.

Bengal İspinozu yaşam alanları ve beslenme:

Bu ispinoz türü hem erkek hem de dişi olarak beyaz, kahverengi ve ten renginin tonlarına sahiptir. İki ya da tek renge sahip gagaları vardır. Renk çeşitliliği arasında çikolata kahvesi, alaca, inci, gri, ve beyazdır.

Bu kuşların diğer kuşlar ile sosyalleşme ihtiyaçları vardır. Bu yüzden asla tek başına yaşamamalılar. Daha önce de belirttiğimiz gibi en az iki sosyete ispinozu almalısınız. Büyük bir kafes ihtiyacınız olan önemli bir detay olacaktır. Sosyete ispinozları kafes dışına çıkmayacağı için kafes içinde uçmaları gerekir. Bu yüzden de kafes büyük olmalı. Bazı narin kuşların aksine bu kuşlar oda sıcaklığında yaşayabilirler.

Bengal İspinozu kafes dışına çıkıyorsa güvenlik önlemleri almalısınız. Kapı ve pencereler kapanmalı. Ayrıca yaralanmalarını önlemek için etrafa dikkat etmelisiniz. Onların uyuması için bir yuva kutusu gerekir. Üremelerini istemeseniz bile bu kutu olmalı. Bununla birlikte Bengal ispinozu tek eşlidir ve eşleri ölürse depresyona girerler. Ömürleri boyunca çiftleştikleri için birçok yavruya sahip olurlar. Eğer yavru istemiyorsanız iki adet dişi Bengal ispinozu almalısınız. İki adet erkek kuş alırsanız birbirleri ile kavga edebilirler.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Ben Gökhan 37 yaşındayım. Ankarada yaşıyorum bu siteyi bildiklerimi paylaşmak için açtım

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir
Şakrak kuşu

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.