Boğmaklı Ardıç kuşu
 1. Anasayfa
 2. Egzotik Kuşlar

Boğmaklı Ardıç kuşu

0

Boğmaklı Ardıç kuşu

Boğmaklı Ardıç kuşu yetişkin erkeği, göze çarpan beyaz hilal şeklindeki göğüs bandı dışında genel olarak siyah tüylere sahiptir. Manto, kürek kemiği, alt ve yan kısımlar, dar beyazımsı saçaklar nedeniyle ince gri sakalı bir etki gösterir. Kanat altı soluk grimsi ve beyazdır. Üst kanatta, uçuş tüyleri ve kanat örtüleri uçuk grimsi beyaz kenarlara sahiptir. Gaga sarı, gözler koyu kahverengiden oluşmaktadır. Bacaklar ve ayaklar gri ve kahverengidir. Dişi çok benzer, ancak kafasında kürek kemiklerinde ve boğazında daha kahverengi tüyleri var. Göğüs bandı erkeklere göre daha dar ve daha az kontrastlıdır. Yavru dişiye benzer, ancak üst kısımları gri deve tüyü çizgili. Göğüs bandı yok veya çok soluk rengi vardır.

Boğmaklı Ardıç kuşlarının çene beyazımsıdır. 24 – 27 cm, kanat açıklıkları 38 – 42 cm, ağırlıkları 90 – 130 gram ağırlığındadır. Kuluçka süreleri 14 gün olmaktadır ve yılda 1 yada 2 defa kuluçkaya yatarlar. Yuvaya 3 – 5 yumurta yumurtlarlar. Tüylenme ve uçuşa elverişli hale gelme süreleri 14 veya 16 gündür. Maksimum 9 yıl kadar yaşarlar. Yuvalarını ağaçlara yaparlar. Kısa mesafe göçmen kuşlarıdır. Yuvalarını yere, çıkıntıya, yarık içine, toprak kenarına, çalı veya küçük bir ağaçta yerden yaklaşık 3 – 4 metre yükseklikte yaparlar. Dişi tarafından yapılmış, kuru ot, gövde, yosun ve çamurla karıştırılmış ve daha yumuşak otlarla kaplı yapraklardan yapılmış büyük bir yuva yaparlar. Dişi 4 – 5 soluk mavi veya yeşilimsi mavi ince kahverengimsi işaretler ile yumurta bırakır. Kuluçkaya genellikle dişi yatar.

Boğmaklı Ardıç kuşu yaşam alanları ve beslenme:

Güney Avrupa, Kuzey Afrika ve Türkiye yayılım gösterir. İran’ın kuzeyinde kışlar. Kuzey Afrika, Birleşik Arap Emirlikleri daha sık yaşamaktadırlar.

Boğmaklı Ardıç kuşu genellikle 1300 ile 2500 metre yükselti arasındaki yamaçlarda görülen bir kuş türüdür. Alpin bölgelerde kozalaklı ağaç türleri ve çalılıkların bulunduğu dağ bozkırlarında, kuru yayla yamaçlarında, taşlı ve çimenli yamalı fundalık bozkırlarda, çalılık ve dağınık ağaçların olduğu dağlık çayırlarda ve kayalıktaki ağaçlıkların üzerinde alçak çalılıklarda daha çok görülmektedirler. Her yerde yaşayan bir kuş türüdür. Böcekler ve böğürtlenlerden oluşur. İlkbaharda solucanları, sonbahar ve kış aylarında ise ardıç meyvelerini tercih eder. Aslında bu türün göçü ardıç meyvelerinin yetiştiği yerleri tercih etmesiyle bilinir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Ben Gökhan 37 yaşındayım. Ankarada yaşıyorum bu siteyi bildiklerimi paylaşmak için açtım

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir
Telli turna

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.