Büyük Dağ bülbülü
 1. Anasayfa
 2. Egzotik Kuşlar

Büyük Dağ bülbülü

Büyük Dağ bülbülü

0

Büyük Dağ bülbülü

Büyük Dağ bülbülü kısa boylu, düz ve oldukça ince bir gagaya sahiptirler, gri bir kafa yapıları vardır. Kahverengi benekli gri üst kısımlara, kanatlara yakın kestane rengine sahip göğüs daha ortaya gidildikçe grimsi bir göğüs tüyleri görülmektedir. Beyaz kahverengi çubuklu bir boğaz siyah, gri açık kahverengi renklere kanatlara sahiptir. Ayrıca kuyruk sokumunda kahverengi ve kuyruk en uçta beyaz bir renklerde görülür. Cinsiyetlerinin tüy yapısı birbirine benzemektedir.

Büyük Dağ bülbülü kısa mesafede göç ederler. Uzunlukları yaklaşık 15 – 18 cm, kanat açıklıkları 28 – 30 cm, ağırlıkları yaklaşık 30 – 32 gramdır. Kuluçka süreleri 13 – 14 gün arasındadır. Yılda 1 veya 2 defa kuluçkaya yatarlar. Yuvaya 3 – 5 yumurta yaparlar. Tüylenme ve uçuşa elverişli hale gelme süreleri yaklaşık 16 gün sürmektedir. Halkalanan bir Büyük Dağ bülbülünün maksimum 8 yıl 7 ay yaşadığı kayıt altına alınmıştır. Yuva dişi tarafından yapılır. Genellikle bir kaya yarığına veya bir kaya veya çimen yığınının yakınına çim, yosun ve bitki saplarından yapılmış fincana benzeyen bir yuva yaparlar.

Avrupa’nın tamamında, Nepal, Hindistan sınırında, Moğolistan, Çin, Gürcistan, Ermenistan ile birlikte Türkiye’nin Doğusu ile birlikte Aladağlar ve Toros Dağlarının yükseklerinde çok sık görülmektedirler.

Büyük Dağ bülbülü yaşam alanları ve beslenme:

Büyük Dağ bülbülü ağaç sınırının üzerindeki alpin çayırlarından kar hattına kadar dağ sıralarında ürerler. Kışın, kayalık ve çalılık yaşam alanları daha düşük kotlarda bulunabilirler. Beslenmeleri esas olarak böcekler, bazı örümcekler, solucanlar ve diğer omurgasızlardan ve özellikle sonbahar ve kış aylarında çeşitli bitki tohumlarından oluşur. Genellikle yerde, kayalar, çimenler ve yosunlar arasında beslenirler.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Ben Gökhan 37 yaşındayım. Ankarada yaşıyorum bu siteyi bildiklerimi paylaşmak için açtım

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir
Koca Göz kuşu

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.