Çütre kuşu
 1. Anasayfa
 2. Egzotik Kuşlar

Çütre kuşu

0

Çütre kuşu

Çütre kuşu boyları ortalama 13 – 15 cm, kanat açıklığı 24 – 26 cm ve ağırlıkları ise 17 – 30 gram ağırlığı  kadardır. Erkeğin kafası, göğsü ve kuyruk sokumu parlak kırmızı, kanatları ve kuyruğu koyu kahverengi, çift kanat çizgisi açık renk tonlarına sahiptir. Kuyruk çatallıdır. Dişisi ve genç olanlarda kahverengidir. Üreme dönemlerinde yuvaya 4 – 6 yumurta yumurtlarlar. Erkeği, dişi ve genç erkek kuş kuşlarından oldukça farklı görünümü olmaktadır. Dişi kuşların ve genç erkeklerin vücudunun her yerinde tek tip kahverengi tüyler ve koyu grimsi bir kafa, göğüs ve alt tüyleri vardır.

Genç Çütre kuşu erkeklerinde soluk renkli kanatlara ve mat beyaz bir göğüse sahip olmaktadırlar. Gagaları koyu gri ve kalın, kanatları koyu kahverengidir. Her erkek kuşlarda kırmızı miktarı ilk yıldan itibaren yaşına göre farklı olarak değişir. Genç erkekler, ilk yıldan sonra kırmızı bir kafa, göğüs ve sağrıya sahip olma eğilimindedir. Ayrıca kahverengi bir göz bandı ve soluk beyazımsı bir göğüse sahiptir. Gagaları koyu gri ve kalın, kanatları koyu kahverengidir. Dişiler tarafından 11 – 13 gün kuluçkaya yatırılır. Yavrular 10 – 15 gün içinde yuvadan uçarlar. yaşam süreleri yaklaşık 9 yıl yaş civarındadır. Üreme mevsimi boyunca yalnız veya çiftler halinde halinde gezinme eğilimindedir. Gruplar halinde neredeyse hiç görülmezler.

Çütre kuşu yaşam anları ve beslenme:

Çütre kuşu genellikle dağ etekleri orman ağaçlıkların bittiği yerlerde, nemli ve seyrek bahçeler, orman alanları, nehir vadileri, çalılıklar, ormanlık alan ve ağaçlık çayırlara yakın alanlarda yaşamaktadırlar. Beslenmeleri yaz aylarında çoğunlukla tohumlarla beslenirler. Esas olarak otlarla beslenirler. Ancak kış mevsiminde böcekler, larvalar ve kral kelebekleri gibi diğer eklem bacaklılarla beslenmektedirler. Yeni doğanlar, daha iyi büyümelerine yardımcı olmak için çoğunlukla böcekler ve solucanlarla beslenirler. Yeni doğanlara tohumları kendi başlarına yutabilecek yaşa gelene kadar tohumlar ile beslemezler. Böcek türleri ile beslerler.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Ben Gökhan 37 yaşındayım. Ankarada yaşıyorum bu siteyi bildiklerimi paylaşmak için açtım

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir
Su Çulluğu​

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.