Dağ Kuyruk sallayanı
 1. Anasayfa
 2. Egzotik Kuşlar

Dağ Kuyruk sallayanı

0

Dağ Kuyruk sallayanı

Dağ Kuyruk sallayanı en büyük ve en uzun kuyruklu kuyruk sallayanlardan biridir. Üreme döneminde erkeğin kafası ensesi ve sırtı mavimsi gri renk tonundadır, boğazı siyah, kuyruğu kahverengimsi yeşil’e benzemektedir, alt taraftaki tüyleri sarıdır. Üreme dönemi dışında gerdanındaki siyahlık kaybolur. Beyaz üstüne siyah benekli hale gelir. Kanatları siyaha benzemektedir. Üstünde beyaz çizgiler belirgin halde bulunur. Genç erkeğin boğazı siyah kırçıllıdır. Genç olanlarda ise alt tarafı uçuk sarı, kuyruk altı parlak sarıdır. Genellikle akarsuya yakın yerlerde bulunur. Diğer kuyruksallayanlardan en rahat ayırt etme yolu onlar gibi siyah ayak ve ayak tüylerine sahip değillerdir; ayakları ve tüyleri pembemsi kahverengi renktedir ve ayak boyuları kısa olmaktadır.

Dağ Kuyruk sallayanı yaşam alanları ve beslenme:

Ülkemizde İç Anadolu ve Doğu Anadolu’nun kurak bozkırları haricinde pek çok alanlarda yaşamaktadırlar. Marmara, Karadeniz ve Akdeniz Bölgeleri’nin yanı sıra Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin kuzey batısında ve İç Anadolu Bölgesi’nde lokal olarak yıl boyu görülen yerli bir türüdür. Doğu Anadolu’nun kuzey doğusunda yaz göçmeni, diğer bölgelerde kış göçmenidir.

Yükseklerde hızlı akan derelerde, alçak yerlerde gölet bentlerinde ve çağlayanlarda üremektedirler. Kışın su kenarlarında ve şehirlerde çok sık görülmektedirler. Yuvalar hızlı akan akarsu ve nehirlerdeki kayalar ile bentler arasına yaparlar ve orda kuluçkaya yatarlar. Dağ Kuyruk sallayanı besinin çok büyük bir bölümünü böcekler oluşturur; özellikle sinekler ve su böcekleri ile beslenir, ayrıca diğer küçük eklem bacaklılar, kabuklular ve yumuşakça ilede beslenmektedirler.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Ben Gökhan 37 yaşındayım. Ankarada yaşıyorum bu siteyi bildiklerimi paylaşmak için açtım

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir
Tepeli Pelikan

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.