Doğu Kiraz kuşu
 1. Anasayfa
 2. Egzotik Kuşlar

Doğu Kiraz kuşu

0

Doğu Kiraz kuşu

Doğu Kiraz kuşu boyları ortalama 14 -1 6 cm, kanat açıklığı 24 – 27 cm ve ağırlıkları ise 17 – 26 gram kadar ağırlığındadır. Mavimsi ve gri bir kafası uzun pembe bir gagaları vardır. Göz çevresinde sarımsı bir halka mevcuttur. Gaganın hemen altında çene ve gaga altında bıyığa benzeyen sarımsı bir tüyleri vardır. Alt kısımlar daha mat benekli soluk kahverengi ve turuncuya benzeyen renkleride mevcuttur. Dişi daha soluk ve hafif çizgilidir. Ancak bıyık çizgisi daha belirgindir. Dış kuyruk tüyleri beyazımsıdır. Claud Ticehurst’dan erkek ve dişi bireylerin ayrı ayrı göç ettiği görülmüştür. Yuva çoğunlukla çimle yapılır.

Doğu Kiraz kuşu yaşam alanlar ve beslenme:

Doğu Kiraz kuşu Afganistan, Ermenistan, Azerbaycan, Butan, Nepal, Çin, Hong Kong, Hindistan, İran, İsrail, Kazakistan, Moğolistan, Umman, Pakistan, Rusya, Suriye, Tacikistan, Türkiye, Türkmenistan ve Özbekistan’da gibi ülkelerde daha sık görülmektedirler. Afrika’nın bazı bölgelerinde, Batı Asya’da ve Güney Asya’nın bazı bölgelerinde Sri Lanka’ya kadar güneyde kışları geçirmektedirler.

Doğal yaşam alanı, esas olarak 2000 metrenin altındaki ılıman otlaklardır. Kışın, otlu veya anızlı tarlalarda bulunur. Beslenmeleri çoğunlukla böcekler olmak üzere ve tohumlarla da beslenmektedirler.

 

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Ben Gökhan 37 yaşındayım. Ankarada yaşıyorum bu siteyi bildiklerimi paylaşmak için açtım

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.