Kaya Çintesi
 1. Anasayfa
 2. Egzotik Kuşlar

Kaya Çintesi

0

Kaya Çintesi

Kaya Çintesi büyük bir kuş türüdür. Kısa kanatları ancak uzun kuyrukludur. Erkek ve dişi birbirine oldukça benzerler. Erkeğin kafasının her iki yanında üç adet siyah çizgi vardır. Bu çizgiler arasında kalan kaşı, yanakları, başının kalan kısmı kurşun grisi renktedir. Dişilerinki daha malt ve silik renklidir. Her iki cinsiyetindede gaga kurşun gri renkten oluşmaktadır. Koyu kahverengi sırtı ve kanadının üstünde siyah beyaz çizgili omuz başı göze çarpar. Genç erkek kaya çinteleri erişkin dişilere benzer fakat kafasındaki çizgiler daha belirgin şekildedir. Kuyruk sokumu tüyleri her iki cinsiyette kızıl kestane renktedir ve çizgisizdir. Göğsün üst kısmı kafa renginin devamı şeklinde düz kurşuni renktedir. Vücudundaki diğer alt kısımları daha soluk; kestane kızılı rengindedir. Kuyruğun her iki yanındaki tüyleri beyaz renkten oluşmaktadır.

Kaya Çintesi yaşam alanı ve beslenme:

Kaya Çintesi adı üzerinde kayalık ve taşlık arazilerde yaşamayı tercih eden çinte türüdür. Genellikle dik sarp kayalık dağ sırtlarında çalılık ve dikenlik arazilerde yaşamayı seçerler. Üreme döneminde daha yüksek kesimlerde yaşarlarken, kışın daha alçak arazilerde bulunurlar.

Beslenmeleri genel olarak bitki tohumlarıyla beslenir. Yavrularını büyütürken, beslenmelerine böcekleri ve küçük omurgasızları da dahil ederler.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Ben Gökhan 37 yaşındayım. Ankarada yaşıyorum bu siteyi bildiklerimi paylaşmak için açtım

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir
Küçük sinek kapan kuşu

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.