Kaya güvercini
 1. Anasayfa
 2. Egzotik Kuşlar

Kaya güvercini

0

Kaya güvercini

Kaya güvercini yabani güvercin ya da bayağı güvercin Columba livia) Güvercingiller Columbidae familyasında yer alan bir kuş türüdür. Günlük konuşma dilinde bu kuş yalnızca “güvercin” olarak anılır. Evcil güvercin bu türden gelmektedir. Doğaya kaçan evcil güvercinler dünya üzerinde yabani güvercin popülasyonunu artırmaktadır.

Kaya güvercini her iki kanadında iki siyah çubuk dışında soluk gri renklidir. Ancak evcil güvercinler renk ve desen olarak çok farklılıklar gösterirler. Dişi ve erkek arasında çok az farklılık vardır. Bu kuşlar genellikle tek eşlidir ve her ailenin iki yavrusu vardır. Ebeveyn yavruların bakımını bir süre birlikte gerçekleştirir.

Yaşam alanları açık ve yarı açık alanlardır. Yaban ortamında kayalıklar yuvalama ve üreme için kullanılır. Kökeni Avrupa, Kuzey Afrika ve Asya’nın batısına dayanan kaya güvercini dünya üzerinde şehirlere yerleşmiştir. Dünya popülasyonu çok büyüktür, yalnızca Avrupa’da 17 veya 28 milyon arasında oldukları tahmin edilmektedir.

Kaya güvercini ilk olarak Johann Friedrich Gmelin tarafından 1789’da tanımlanmıştır. Cins adı olan Columba Latince “güvercin, kumru” demektir. Latinceye Grekçe κόλυμβος (kolumbos), “dalgıç” ve κολυμβάω (kolumbao), “dalmak, yüzmek” sözcüklerinden geçmiştir. Aristofanes ve diğer Antik Yunan yazarlar bu kuştan havada yüzer gibi hareket ettiği için κολυμβίς (kolumbis), “dalgıç” olarak söz ederler.

Epitet ise Latince “mavimsi” anlamına gelen livor sözcüğünden türetilmiştir. Columba cinsinde sınıflandırılan en yakın akrabası Columba rupestris türüdür, daha sonra Columba leuconota, Columba guinea ve Columba albitorques türlerinden gelir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Ben Gökhan 37 yaşındayım. Ankarada yaşıyorum bu siteyi bildiklerimi paylaşmak için açtım

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir
Keten kuşu

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.