Maskeli Örümcek kuşu
 1. Anasayfa
 2. Egzotik Kuşlar

Maskeli Örümcek kuşu

0

Maskeli Örümcek kuşu

Maskeli Örümcek kuşu tepesi ve ensesi siyah, alnı ve kaşı beyaz, sırtı ve kuyruk sokumu siyahtır, yüzü oldukça beyaz görünür. Oldukça uzun kuyruklu ve nispeten ince gagalıdır. Kanatlarının gövdeyle birleştiği yerler ve dirsekleri beyaz, geriye kalan yerleri siyahtır. Gerdanı, göğsünün ortası, karnı ve kuyruk altı beyaz renkli, göğsün yanları turuncudur. Uçuşta siyah kuyruk sokumu ile rahatça ayrılır. Dişisi daha soluk renklidir. Gencin başının üstü, ensesi ve sırtı gri kahverengi beneklidir. Kanat renkleri dişiye benzer. Karnı kirli beyaz yanları kırçıllıdır. Diğer örümcek kuşu gençlerinden daha ince görünümlü, uzun kuyruklu ve ince gagalıdır. En çok Kızılbaşlı örümcek kuşunun gencine benzer, ondan daha gri; kuyruk üstü ve kuyruk sokumu daha koyu renklidir.

Maskeli Örümcek kuşu yaşam alanları:

Çalılık, makilik alanlarda, meyve ve zeytin bahçelerinde, ormanların içindeki açık alanlarda görülür. Diğer örümcek kuşlarından daha kapalı ve nemli yerlerde bulunur. Yuvasını ağaçlarda kurar.
Ülkemizde Trakya’nın güneybatısı, Marmara’nın güneyi, Ege, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu

Maskeli Örümcek kuşu bölgeleri ile Orta ve Batı Karadeniz’in iç kesimlerinde yaz göçmeni olan ve üreyen bu tür, diğer bölgelerde göç zamanlarında görülür. Ana besin kaynağı böceklerdir, ayrıca küçük kuşlar ve küçük kertenkeleler de besinleri arasındadır. Bazı böcekleri havada yakaladığı da bilinir. Avını dikenlere veya keskin dallara geçirir ve parçalayarak yerler.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Ben Gökhan 37 yaşındayım. Ankarada yaşıyorum bu siteyi bildiklerimi paylaşmak için açtım

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir
Sazak Mukalliti

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.