Parizyen kanarya
 1. Anasayfa
 2. Kanarya irkları

Parizyen kanarya

0

Parizyen kanarya

Kanarya türleri arasında en fazla beslenen ve tercih edilen türler arasında bulunan parizyen kanarya genel özellikleri de merak edilen konular arasında bulunmaktadır. Kanarya beslemek isteyenler için kuşlar iki türlü nedenden dolayı çekici olmaktadır. Bu nedenlerden biri elbette evde sürekli ötecek olan kuşların sesi olacaktır. Parizyen kanarya için bu durum tam da aranan nitelikte bulunmaktadır. İkinci olarak ise beslenen kanarya ya da kuş için güzel bir dış görüntü dikkat çekmektedir. Yine bu kanarya türlerinde gayet çekici şekilde güzel bir dış görüntü bulunmaktadır.

Parizyen Kanarya Türleri

Sesinin yanında görsellik olarak da dikkat çeken kanarya türleri arası da bulunan parizyen kanarya, en görsel kanarya türleri arasında bulunmaktadır sadece kanaryalar arasında değil diğer tim kuşlar arasında dahi parizyen kanarya türü en dikkat çekici dış görüntüye sahip olan kuştur. Parizyenkanarya türünün alt türleri de bulunmaktadır. Agi ya da trompeter bu kuş türünün alt kanarya türü olarak karsımıza çıkmaktadır. Parizyen kanarya türlerinde ilk karsımıza çıkan ve ilk dikkatimizi çeken özellik tüyler olacaktır. Tüyler konusunda güzel bir görselliğe sahip olan bu kuşlar dikkat çekmeyi de başarmaktadır.

Parizyen Kanarya Özellikleri

Diş görüntüsü ve sesi dikkat çekici olan kanarya türü parizyen kanaryalar ortalama 6 ile 10 yıl arasında bir yaşam süresine sahiptir. Bazen bu süre 16 yıla kadar çıkmaktadır. Parizyen kanarya türlerinde yaşam süresinin değişmesi eşleme ve bakım ile alakalı olan bir durumdur. Beslenme ve bakım konusunda ilgi görmeyen parizyen kanarya türleri 6 yıl kadar yaşamaktadır. Fakat ilgili bir şekilde beslenen ve bakımı yapılan parizyen papağan türleri için bu süre yaklaşık olarak 10 yılı bulmaktadır. Aşırı ilgili şekilde beslenen ve bakılan parizyen kanaryalar için ise süre 15 yılı bulmaktadır. Sadece üretim için bakım yapılan parizyenleriçin ise ortalam yaşam süresi daha düşüktür.

Parizyen Kanarya bakım nasıl yapılır

Her kuşun yaşadığı doğal ortam ile kafes ortamı yaşamını etkileyen unsurlar arasında bulunmaktadır. Bir kuşun doğal ortamından alınmış ve kafes ortamına adapte olması yaşamını ve keyfini etkileyen unsurlar arasındadır. Parizyen kanarya türleri ise genel olarak ılıman ve hafif bir iklimde yaşamaktadır. Bu türlerde ortam sıcaklığı yaklaşık olarak 15 ile 16 derece altında olmalıdır.

Bu türler için gerekli olan nem oranı ise yaklaşık yüzde 70 ya da yüzde 60 oranında olmalıdır. Ayrıca bu tür kuşların bakıldığı kafeslerin de yeterince büyük olması gerekmektedir. Kafeslerin büyüklüğü ve temizliği bu kuş türlerinin yaşamını etkileyen en önemli hususlar arasında bulunmaktadır. Parizyen kanaryalar çeşitli nedenler ile beslenen kuş türleri arasında bulunmaktadır. Bu kanaryaları üreme için beslemek ise ekstra bakım ve ilgi gerektiren bir durumu ortaya çıkarmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Ben Gökhan 37 yaşındayım. Ankarada yaşıyorum bu siteyi bildiklerimi paylaşmak için açtım

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir
Gloster Kanarya

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.