Sarı başlı kuyruk sallayan​
 1. Anasayfa
 2. Egzotik Kuşlar

Sarı başlı kuyruk sallayan​

0

Sarı başlı kuyruk sallayan​

Sarı başlı kuyruk sallayan​ üreme döneminde erkeğin başı ve alt tarafı parlak sarı renkli, ensesi siyah, sırtı duman rengi gridir. Beyaz, geniş ve pürüzsüz çift kanat çizgisi belirgindir. Bazı alttürde siyah boyun bandı varken bazı alttürde siyah boyun bandı yoktur ya da azdır ve alt tarafındaki sarı rengi daha mattır. Beyaz çift kanat çizgisi ile sarı kuyruksallayandan rahatça ayrılır. Dişisinin ve üreme dışı giysisindeki erkeğin kaşı, sürmesinin gerisi ve alt tarafı daha soluk sarıdır. Gencinin alt tarafı açık gri, alnı ve gövde altı kirli beyazdır. Gencinin ve dişisinin kış kıyafetinde, gözünün önünden başlayan ve kulak örtülerini çevreleyen sarı ya da krem renkteki kuşak; türün tanımlanmasını kolaylaştırır.

Sarı Kuyruk sallayan yaşam alanları ve beslenme:

Ülkemizde en nadir görülen kuyruksallayan türüdür. Doğu Anadolu ve İç Anadolu’daki bazı sulak alanlarda üreyen yaz göçmeni bir türdür. Diğer bölgelerde ise ancak göç zamanlarında görülen geçit türüdür. Bataklıklarda ve sulak turbalıklarda yaşar. Genelde göllerin yakınlarındaki sazlıklarda ve nemli çayırlarda yuvalanır.

Böcekler, bitkiler ve sucul omurgasızlar ile beslenir. Özellikle de suyun kenarında duran, çiftlik hayvanları tarafından rahatsız edilmiş olan sucul omurgasızları yer.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Ben Gökhan 37 yaşındayım. Ankarada yaşıyorum bu siteyi bildiklerimi paylaşmak için açtım

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir
Tarla Kuşu

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.