Söğüt Serçesi
 1. Anasayfa
 2. Egzotik Kuşlar

Söğüt Serçesi

Söğüt serçeleri genel özellikleri

0

Söğüt Serçesi

Söğüt Serçesi genel olarak serçeye benzer ama ondan daha parlak renklere sahiptir. Erkek söğüt serçesinin kafa tüyleri kestane rengindedir, gözlerinin üstünde kaşı andıran beyaz bant bulunur. Gıdısı ve göğsü siyahtır. Yanakları beyazdır ve sırt kısmının üst tarafından beyaz renkte bantlar geçer. Dişi erkeğe göre daha açık renklidir. Gri-kahverengi renk tonlarına sahiptir. Erkekteki beyaz kaş, dişide sarıdır. Dişi serçeler ile dişi söğüt serçelerini birbirinden ayırmak oldukça zordur. Dişi söğüt serçesi daha iridir, gagası daha büyüktür ve alt taraflarında soluk renkte çizgilenmeler bulunur. Erkeği serçeden kestane rengi tepesi, beyaz yanakları, siyah göğsü, böğründeki ve sırtındaki kalın siyah çizgilerle ayrılır. Dişisi ve gencini ayırt etmek çoğu zaman imkansızdır. Gagaları biraz daha kalın, sırtlarındaki açık renkli iki şerit biraz daha belirgindir.

Söğüt Serçeleri Türkiye’de Karadeniz, Kuzeydoğu Anadolu ve Kuzey İç Anadolu Bölgeleri dışında kalan bölgelerde görülen bu tür, Akdeniz Bölgesi’nin ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin güney kesimlerinde yıl boyu görülen yerli bir türdür. Diğer bölgelerde ise yaz göçmenidir.

Söğüt Serçesi yaşam alanları beslenme:

Sulak ve kuru tarım arazilerinde ve kırsal yerleşimlerde bulunur. Ağaçlarda ve leylek yuvalarının altında, genellikle serçelerle yuva yaparlar. Bir ağaçta 200 söğüt serçesi yuvası olabilir. Tohumlar, böcekler ve küçük yumuşak meyvelerle beslenir. Yavaş uçan böcekleri havada yakalar.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Ben Gökhan 37 yaşındayım. Ankarada yaşıyorum bu siteyi bildiklerimi paylaşmak için açtım

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir
Dere düdükçünü

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.