Taş kuşu
 1. Anasayfa
 2. Egzotik Kuşlar

Taş kuşu

0

Taş kuşu

Taş kuşu küçük boyu ve dik duruşlu, kısa kuyruklu ve nispeten büyük kafalı bir kuştur. Erkeği siyah, beyaz ve pas kızılı rengindedir. Kafasının tamamı, ensesi, boğazı ve üst tarafı siyahtır. Yarım boyun halkası ve omuz lekesi beyaz rengindedir. Göğsü kızıl, kuyruk sokumu ve kanat çizgisi beyazdır. Üreme dışı tüyleri erkeğin siyah tüyleri kahverengiye döner. Dişisi pas rengidir, başı daha kahverengi, boynunun yanları ise daha mattır. Dişisi üreme giysinde daha açık kahverengidir. Yetişkinliğe ulaşmamışlarda kafası ve sırtı sarımsı pullu kahverengidir. Göğsü ve karnı kirli beyaz üstüne küçük siyah beneklidir. Ülkemizde birden çok alt türü vardır; turunculuk ve beyaz miktarları alt türlere göre değişkenlik gösterir. Çayır taş kuşundan, açık renk kaşının olmaması ve kuyruk dibinde beyaz olmamasıyla kolayca ayrılır.

Taş kuşu yaşam alanları ve beslenme:

Taş kuşu Türkiye’de Marmara, Ege ve Karadeniz Bölgesi’nin sahil kesimlerinde yıl boyu görülen yerli bir tür iken, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde kış göçmeni, İç Ege, Doğu Anadolu Karadeniz’in iç kesimleri ve İç Anadolu’da lokal olarak yaz göçmeni, geri kalan yerlerde geçit türüdür.

Ağaçlıklarda, alçak çalılıklarda ve tarla kenarlarında bulunur. Kış aylarında ve göç döneminde sulak alanlar çevresindeki sazlıklarda da çok sık görülürler. Yuvasını çalı altında yerde veya çalının alt dallarında kurar.

Taş kuşlarının başlıca besin kaynağı küçük böcekler ile beslenirler, bunun dışında böcek larvaları, küçük omurgasızlar, küçük tohumlar ve meyvelerle beslenmektedirler. Bulundukları yerden fazla uzaklaşmadan yaşadıkları bölgelerde yiyecek ararlar.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Ben Gökhan 37 yaşındayım. Ankarada yaşıyorum bu siteyi bildiklerimi paylaşmak için açtım

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir
Çil keklik

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.