Uzun bacak kuşu
 1. Anasayfa
 2. Egzotik Kuşlar

Uzun bacak kuşu

0

Uzun bacak kuşu

Uzun bacak kuşu sınıflandırılması, hala tartışılmaktadır; bazı kaynaklar, beş ayrı tür olduğuna inanır; diğerleri ise bazılarını veya hepsini alt tür olarak düşünür. Bu beş form şeklide yaşamaktadır.

Himantopus himantopus himantopus Güney ve güneydoğu Avrupa, güney Asya ve kuzey Afrika’nın daha ılık parçalarının çoğunda meydana gelirler. Himantopus himantopus mexicanus Amerika’dan kuzey Güney Amerika’ya kadar üreyen bu alt türün gözünün üzerinde beyaz bir noktayla koyu renk bir başı vardır. Sibley-Monroe listesinde Himantopus mexicanus olarak kaydedilmiştir.

Uzun bacak kuşu Himantopus himantopus melanurus Güney Güney Amerikalı melanurus, mexicanustan daha büyüktür ve çoğunlukla beyaz bir tacı vardır.Himantopus himantopus knudseni Nadir ve tehlikede olan Hawaiian knudseni nin, Amerikalı formlardan farkı boynunda daha geniş bir siyahının olmasıdır. Himantopus himantopus leucocephalus Güneydoğu Endonezya ve Avustralya leucocephalusun, beyaz bir başı vardır.

Uzun bacak kuşu yaşam anlanı ve üremeleri:

Bütün formların üreme yaşam alanları, bataklıklar, sığ göller ve gölcüklerdir. Yuva yeri, yerde yalın bir noktadır, suya yakındır. Bu kuşlar çoğunlukla, küçük gruplar halinde bazen kılıç gagalar ile yuva yaparlar. Bazı popülasyonlar göçmendir ve kışta okyanus kıyılarına hareket ederler.

Uzun bacak kuşları, kumdan veya sulardan yiyeceğini alırlar. Onlar çoğunlukla, böcekler ve kabukluları ile beslenirler. Habitat kaybı yüzünden tehlikededirler. Hawaii Adaları’nda üreme gösteren tek kıyı kuşudur. Uzunbacak, AEWA sözleşmesinde yer alan kuşlardan biridir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Ben Gökhan 37 yaşındayım. Ankarada yaşıyorum bu siteyi bildiklerimi paylaşmak için açtım

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir
Kındıra kamışçını

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.