Amazon papağanı guildingii
 1. Anasayfa
 2. Amazon Papağanı

Amazon papağanı guildingii

Amazon papağanı guildingii özellikleri

0

Amazon papağanı guildingii

Amazon papağanı guildingii; sarımsı beyaz, mavi ve yeşil başlı, yeşilimsi bronz üst kısım tüyleri ve menekşe mavisi yeşili olan büyük kanatlı, yaklaşık 40 cm uzunluğunda, çok renkli amazon papağanı türüdür.

Kuş, sarımsı beyaz, mavi ve yeşil başı, yeşilimsi bronz üst kısımları, gri ayakları, kırmızımsı gözü ve menekşe mavimsi ve yeşil kanatları olan 40 santimetre uzunluğunda, çoğunlukla yeşil, çok renkli amazon papağanı türüdür. Kuyruk tüyleri mavidir ve geniş sarı uçları vardır. Gri ayakları ve kırmızımsı gözleri vardır. Her iki cinsiyetlerde birbirlerine benzemektedir. ergenliğe ulaşmamışlarda daha hafif tüyleri ve kahverengi göz irisi vardır.

Bu amazon papağanı türleri, Küçük Antiller’deki Karayip adası Saint Vincent’ın yoğun ormanlık dağlarına yaşamaktadırlar. Beslenme düzeni esas olarak meyveler, fındık, çiçekler ve tohumlardan oluşur. Dişi genellikle bir ile iki yumurta yaparak kuluçkaya yatarlar.

Saint Vincent (ada) Botanik Bahçeleri içinde yer alan Nicholas Wildlife Aviary Complex bu türü korumak için üreme ve koruma programı sürdürüyor.

Barbados’taki uzun kapalı Graeme Hall Doğa Koruma Alanı’nda küçük bir popülasyon vardır. Bununla birlikte, son birkaç yıl içinde papağanlara en az bir saldırı düzenlendi, biri öldürüldü, böylece 2010’da sığınak sahibi Barbados Hükümeti’ni kıyıdan uzak bir adaya taşıyabilir mi diye sordu. Amazon papağanı guildingiiyıllarca süren değişimlerden sonra Barbados Hükümeti hala bu konuda karar vermek zorunda. Bu arada sığınak, yerel polisin hiçbir şey yapmadığı bildirilen, artan kaçak avlanma çok fazla olmaktadır.

Yemek için avcılık, kafes kuş ticareti için tuzaklara düşürme ve habitat kaybı bu türün azalmasının başlıca nedenleriydi. Ormansızlaşma, ormancılık faaliyetleri, muz yetiştiriciliğinin genişlemesi, odun kömürü üretimi, ticaret için genç kuş arayan avcılar tarafından kesilen yuva ağaçlarının kaybı ve kasırga ve volkanik püskürmeler gibi doğal olayların sonucu olmuştur.

Getirilen dokuz şeritli armadillo ( Dasypus novemcinctus), büyük ağaçların altını oymasına neden olarak uygun yuva ağaçlarının sayısını azalmaktadır. Tayvan hükûmeti tarafından finanse edilen ve uygun habitatın geniş alanlarını tahrip edecek ve ormansızlaşma oranlarını artıracak bir kros yolu planlanmaktadır.

Ayrı alt popülasyonların genetik izolasyonu endişe için başka nedenler de gösterebilir.

Barbados’taki Graeme Hall Korunağındaki esir kuşların küçük nüfusu çok yüksek risk altındadır. Bunun nedeni, Barbados Hükümeti’nin St. Vincent Hükümeti ve Graeme Hall Korunağı’nın sahibiyle birlikte çalışarak uyuşukluğundan kaynaklanıyor.

Sığınakta artan baskınlar ve kaçak avlanma, sığınağın su kaynağının kasıtlı olarak kesilmesi ve baskınlar meydana geldiğinde yerel polisten çok az destek ya da hiç destek olmaması, bu küçük nüfusun hayatta kalma olasılığını düşürmektedir.

Tüm bu katkıda bulunan faktörler nedeniyle, bu tür IUCN Tehdit Altındaki Türler Kırmızı Listesi’nde hassas türler arasında listelenmiştir. CITES Ek I ve II’de listelenmiştir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Ben Gökhan 37 yaşındayım. Ankarada yaşıyorum bu siteyi bildiklerimi paylaşmak için açtım

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.