Crest kanarya
 1. Anasayfa
 2. Kanarya irkları

Crest kanarya

0

Crest kanarya

Crest kanarya ; Kökeni İngiltere’ye kadar giden Crest kanarya kuşu, fiziksel dış görünüşleri dikkat çekicidir. İlginç kafa yapıları oldukça güçlü ve kırmızı renk hariç bütün renklerde sahiptir.

Crest kanaryalarda, tepe büyük ve yuvarlak, başı büyük, yuvarlak ve geniştir. Gaga kısa, konik, ensesi kısa dolu ve geniştir. Kanatları kısa ve vücuduna yapışık olduğundan sarkmaz. Tüyleri zengin, parlak, kalça üzerinde horoz tüyleri vardır.

Crest kuşunun boyu 16 – 16,5 cm’dir. Kuyruğu kısa ve dar, bacakları da kısa olduğundan baldır görünümündedir. Renk maması verilen Crest kanaryalarda, tüyleri aynı renktedir. Sakin, mağrur, yarı dik duruşu ile tercih edilen bir kanarya kuşudur.

Crest Kuşu ve Üremesi

Crest Kanaryalar için kümes şartları ve yetiştirilen bölgenin iklim  koşulları kanarya üretim başlangıcını belirleyici temel unsurdur. Crest kanarya kuşunun, melez ya da ötüm benzeri ırklara göre daha geç eşleşlemeye hazırlandıkları bilinmekte.

Crest kanarya kuşlarının erkeği, dişilere göre eşleşmeye daha geç hazırlanır. Yaklaşık 6 – 8 hafta önceden erkek kuşu tek kafeslere alınarak nijer, mama, çimlendirme, e-vitamin v.b takviyelerle hazırlanması gerekmektedir.  Crest kanarya kuşunun, tüylerinin kalınlığı göz önüne alındığında anüs etrafındaki fazla tüylerin kesilmelidir. Bu durum eşleşmede üreme sıvısının daha iyi aktarılmasını sağlar. Ancak anüs üzerindeki tüyler kesinlikle kesilmemeli.

Üretim öncesi dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta Crest kanarya kuşunun tırnaklarının kesilmeli. Amaç yumurtaların delinmesinin önlenmesidir.

Crest kuşunun tırnak bakımının yanında kanaryaların gagaları da kontrol edilmeli. Verimli yavru beslemesi istenen kuşlarda gaga huni şeklinde olmalı, gaganın uç kısmı uzamış olduğu görüldüğünde küçük bir makasla kesilmelidir

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Malinua kanarya

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.