Fife Fancy Kanarya
 1. Anasayfa
 2. Kanarya irkları

Fife Fancy Kanarya

Fife Fancy Kanarya bakımı

0

Fife Fancy Kanarya

Fife Fancy Kanarya; Yaklaşık olarak 1950 li yıllarda yetiştirilmişlerdir.
2. Dünya Savasından sonra bir çok Kanarya ırkında savaş nedeniyle büyük bir düşüş yasanmıştır. Savas sonrasındada ırkların tekrar ayağa kaldırılabilmeleri icin yoğun uğraşlar verilmiştir. Sanırım Avrupada Kanaryacılığı 2 .Dünya Savaşından önce ve sonra ayrı ayrı yorumlamak ve ırkları takip etmek gerekiyor .Malinualarda bile bazı temel değişikliklere rastlanıyor.

Fife Fancy Kanarya özelliklede Border kanarya sayısı oldukça azalmış durumda idi.Bazı yetiştiriciler bu yıllarda Border kanarya küçük Norwichler ile çaprazlama yapmak sureti ile daha büyük, iri kuslar elde etmişlerdir. Özelliklede büyük ve yuvarlak bir kafa yapısına sahiplerdir.
Bütün bu uşraşlarin sonucunda “Yeni Border Fancy” irki yetiştirilmiştir.
Fakat bu durum bazı üreticiler icin kabul edilemez bir durum idi..

Özelliklede Iskoç Kanaryacılar hiç mutlu olmayıp bu durumda “Daha büyük Border” anlayışına karşı bir yerde direniş gösterdiler ve yeniden üretim işine koyuldular.

Border kanaryalarını tekrar eski küçük pozisyonlarına alabilmek icin calışmaya başladılar. Fife Fancy kanarya esas olarak yetiştirilmeye baslanmasındaki amaclardan en onemlisi BORDERI eski otantik ölçülerine taşımaktır diyebiliriz.

Normal şartlarda uzunlukları 5 ,5 inç olması gereken Border kanaryalar günümüzde 7,5 inç civarındadır..
Butun bu cabalar sonucunda 11,5 cm’lik uzunluğunda bir boyuta kadar indirgemişler ve buda “Fife Fancy ” nin doğusu olmuştur.

Bu oluşumun mimarlarından olan ve bu dönüşü sağlayan Walter Lumsden Iskoçyada “Kingdom of Fife” (Fife Krallığı) bölgesinde yasadığından bu kuşun adı “Fife Fancy” olarak anılmaktadır..
Border ve Norwich lerde bazı üreticilerin kuşların boylarını sürekli uzatma arzusu 90’lı yıllarda kendisini, Fertile olmayan yumurta ( Döllenmeyen ) sayısının artışı olarak göstermiştir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Ben Gökhan 37 yaşındayım. Ankarada yaşıyorum bu siteyi bildiklerimi paylaşmak için açtım

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir
Isabel kanarya

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.