Yazılı Orkinoz Balığı
 1. Anasayfa
 2. Tatlı Su Balıkları

Yazılı Orkinoz Balığı

Yazılı Orkinoz Balığı genel özellikleri

Yazılı Orkinoz Balığı

Yazılı Orkinoz Balığı (Katsuwonus pelamis), uskumrugiller (Scombridae) familyasına ait bir balık türüdür.
İki sırt yüzgeci arasında küçük bir aralık vardır. İkinci yüzgeç birinci yüzgeçten daha kısadır. Sırt yüzgeci ile kuyruk yüzgeci arasında 7-9, anüs yüzgeci ile kuyruk yüzgeci arasında 7 adet yalancı yüzgeci vardır. Vücudu koyu mavi renkte ve arka kısımları benekli olup, karın ve göğüs yüzgeçleri arasında karakteristik siyah lekeler bulunur. Kafa arkası ve göğüs yüzgeci çevresi ile yan çizgi pullu, diğer kısımlar pulsuzdur.
Ülkemizde Akdeniz, Ege Denizi, Marmara Denizi ve Karadeniz”de görülür. Uzunlukları 50 – 100 cm”dir. Ağırlıkları 15 kg”yi bulabilir. Sürü halinde yaşarlar. Temmuz ve ağustos ayları üreme dönemleridir.

Deniz Balıkları – TARIM VE SU ÜRÜNLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
ÜREME DÖNEMİ: Eşeysel olgunluğa 3-4 yaşında erişen bu balıkların üremeleri ilkbahar – sonbahar ayları arasındadır.
AV YASAĞI : Akıncı Burnu (36° 18.456” N – 35° 46.745” E) ile Ceyhan Nehrinin denizi döküldüğü yer (36° 34.101” N – 35° 33.385” E) arasında çekilen hattın kuzeyinde kalan İskenderun Körfezi hariç olmak üzere; Suriye sınırı ile Datça Yarımadası İskandil Burnu (36° 42.627” N – 27° 21.721” E) arasında kalan alanda, kıyıdan itibaren 6 millik mesafe dışında, yazılı orkinos, gobene (tombik), uzun kanat orkinos (tulina) avcılığı dönem boyunca serbesttir.

Bu türleri avlayacak balıkçı gemileri için ek-2’de yer alan avcılık “İzin Belgesi alınması, 15 Nisan – 31 Ağustos tarihleri arasındaki dönemde avlanan ürünlerin ek-5’de belirtilen yerlerden karaya çıkarılması zorunludur. Bakanlıkça, bu yerlere ilave karaya çıkış noktaları belirlenebilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Ben Gökhan 37 yaşındayım. Ankarada yaşıyorum bu siteyi bildiklerimi paylaşmak için açtım

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir
Papağan Balığı

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.