Boz tilki
 1. Anasayfa
 2. Yırtıcı Hayvanlar

Boz tilki

Boz tilkilerin genel özellikleri

0

Boz tilki

Boz tilki (Urocyon cinereoargenteus), köpekgiller familyasından Urocyon cinsinin bir türüdür. Kızıl tilki (Vulpes vulpes) ve ova tilkisinin (Vulpes velox) yanında Kuzey Amerika’nın üçüncü önemli tilki türüdür. Ada boz tilkisinden ayırt etmek için kimi zaman kara boz tilkisi olarak da adlandırılır.

Boz tilki Genel Özellikleri

Boz tilkilerin karekteristik bir post deseni vardır. Sırtı gri, yanları, boynu ve bacakları sarımsı kahverengidir. Siyah bir şerit sırt ve kuyruk üzerinden geçer. Kuyruk ucu da siyahtır. Boyu ortalama 65 cm olup, buna ilaveten yaklaşık 35 cm kuyruğu vardır. Boz tilki yaklaşık 5 kilogram gelir. Genel olarak erkekler dişilerden biraz daha büyüktür.

Boz tilki yaşam alanı ve Beslenme

Boz tilkiler, Kanada’nın güneyinden, ABD ve Orta Amerika üzerinden Kolombiya ve Venezuela’ya kadar uzanan bir alana yayılmıştır. Geniş yapraklı ormanlarda yaşar, açık arazilerden kaçınır. Bu sebepten orta batı ABD’de çok boşluklu bir dağılım gösterir.

Tek köpek türü olarak boz tilki (ve akrabası olan ada boz tilkisi), ağaçlara tırmanabilir. Bu yüzden Kuzey Amerika’da tree foxes (ağaç tilkileri) olarak da adlandırılırlar. Düşmanları tarafından kovalandığında ama aynı zamanda mesela besin aramak gibi durumlarda kendi inisiyatifiyle de ağaçlara tırmanır.

En önemli besini, ağaçlarda yaşayan sincaplardır. Ama fare, tavşan, kuş ve böcekleri de avlarlar. Ayrıca bunlarla beraber böğürtlen gibi bitkisel besin de yerler.

Boz tilki Üreme Dönemi

Boz tilkiler kendi kovuğunu kazmayıp, gün içinde içine gireceği ağaç kovuğu, kaya yarığı ya da marmot yuvası arar. Geceleri faal olurlar. Boz tilki muhtemelen monogamidir ve yaşam süresince çift olarak beraber kalırlar. Bir batında ortalama dört yavru dünyaya getirirler.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Ben Gökhan 37 yaşındayım. Ankarada yaşıyorum bu siteyi bildiklerimi paylaşmak için açtım

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir
Karsak tilkisi

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.