Yassı baş kedi
 1. Anasayfa
 2. Yırtıcı Hayvanlar

Yassı baş kedi

Yassı baş kedilerin genel özellikleri

0

Yassı başlı kedi

Yassı başlı kedi düşük nüfus yoğunluklarında bulunduğu, yağ palmiyesi tarlalarından kaçındığı ve alçak sulak alan ormanlarıyla yakından ilişkili olduğu görülmektedir. Bu tür sulak alan habitatları, Güneydoğu Asya’daki en yüksek ormansızlaşma oranlarından bazılarına maruz kalmıştır ve olmaya devam etmektedir. Bu ormansızlaşma ve geniş palmiye ağacı ekim alanlarının artan yaygınlığı, muhtemelen habitatın parçalanmasına ve bireysel popülasyonların izolasyonuna neden olmaktadır.

Güneydoğu Asya’daki korunan sulak alanların %45’inden fazlası ve küresel olarak önemli sulak alanların %94’ü tehdit altında kabul ediliyor. Nedenleri arasında insan yerleşimi, tarım için boşaltma, kirlilik ve aşırı avlanma, odun kesme ve balık tutma sayılabilir. Ek olarak, son on yılda kıyı mangrovlarının temizlenmesi hızlı olmuştur. Yassı Başlı Kedi ikincil ormanlarda gözlemlenmiş olsa da, Yassı Başlı Kedi’nin yağ palmiyesi tarlalarında da yaşayabileceğine dair herhangi bir kanıt olmamıştır.

Yassı Kafalı Kedi Çita ve Balıkçı Kedi ile ortak bir özelliğe sahiptir; pençeleri tamamen geri çekilemez ve her zaman görülebilir. Ayak parmakları, Balıkçı Kedi’ninkinden daha fazla perdelidir ve uzun, dar ayak tabanları vardır. Yarı suda yaşayan bir etobur rolünü yerine getiren uzun, dar çeneleri ve sivri, geriye bakan dişleri, balık ve kurbağa gibi kaygan avları yakalamak ve tutmak için uyarlamalardır. Bu kediler, ‘balıkçı kedi’ adını zaten bu isme sahip olan türlerden daha fazla hak ediyor olabilir.

Yaklaşık bir evcil kedi büyüklüğünde olan Düz başlı kedi, uzun bir gövdeye, kısa bacaklara, küçük, yuvarlak patilere ve kısa bir kuyruğa sahiptir. Kürkü kalın, yumuşak ve uzundur, başın üst kısmı kırmızımsı kahverengi ve gövdesi koyu kahverengidir, uçlarında ince bir gri benek ve devetüyü rengi vardır. Ağız, çene ve yanaklar beyazdır, iç kenarda ve gözlerin alt kenarlarında kısa beyaz çizgiler ve her yanakta iki koyu çizgi vardır. Her gözden kulaklarının yakınına kadar sarı bir çizgi uzanır. Büyük, kahverengi gözler birbirine yakın yerleştirilmiştir ve kısa, yuvarlak kulaklar başın yanlarına iyice yerleştirilmiştir. Bacaklar kısadır ve bazı belirsiz yatay işaretlere sahip olabilir. Kısa kuyruk kalın tüylü, üstü kırmızımsı kahverengi ve altı sarımsıdır.

Yassı başlı kedilerin ekolojisi ve davranışı hakkında çok az bilgi mevcuttur. Yalnız, gece ve alacakaranlık bir hayvan olduğuna inanılıyor. Bireylerin tüm gözlemleri gece veya sabahın erken saatlerinde yapılmıştır. Görülmelerin çoğu, nehir kıyılarında yürürken görüldü. Yassı Başlı Kedi’nin nehirlerde yüzdüğü de gözlemlenmiştir. Diğer kedilere benzer şekilde idrar izleri püskürtür, ancak bunu diğer kedilerden farklı olarak yapar: yerde bir iz bırakarak çömelmiş bir pozisyonda ileri doğru yürür.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Ben Gökhan 37 yaşındayım. Ankarada yaşıyorum bu siteyi bildiklerimi paylaşmak için açtım

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir
Timsah

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.